Gościmy

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Na dziś, 28 czerwca 2016 r. zaplanowano konkurs na dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni. Należy on raczej do tego typu konkursów, gdzie wynik raczej łatwo przewidzieć zanim komisja wskaże kandydata. Wcześniej zostały bowiem poczynione kroki, które skutkować mogą odpowiednimi konsekwencjami. Przypomnijmy, konkurs burmistrz Gabriela Kotowicz ogłosiła po tym, jak w maju 2016 r. odwołała Mariana Dukarskiego z kierowania cedyńską placówką.

70 lat to piękny wiek, zwłaszcza dla klubu sportowego na Pomorzu Zachodnim. Zaczynali jako Ludowy Klub Sportowy. Dominowała lekkoatletyka. Z czasem przybrali imię brata Mieszka I i nazywali się Czcibor. Od kilkunastu lat jest to Uczniowski Klub Sportowy Czcibor Cedynia. W ostatnią niedzielę, 26 czerwca  2016 r. świętowali 70-lecie jego istnienia na stadionie.

Już po raz drugi podczas Dni Cedyni wykonywana jest wspólna fotografia mieszkańców pod hasłem „Portret miasta”. W niedzielę, 26 czerwca 2016 r. po mszy świętej odprawianej w intencji mieszkańców gminy oraz z okazji 70-lecia UKS Czcibor Cedynia i 50-lecia Muzeum Regionalnego w Cedyni na placu Wolności ustawiono się do wspólnej fotografii. Tym razem była ona jednak wyjątkowa z powodu uczestnictwa księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

  

Ulica Świerczewskiego w Cedyni jest nieprzejezdna. Zamknęli ją strażacy, ponieważ istnieje możliwość wybuchu gazu. To główna ulica, którą dojeżdża się z drogi wojewódzkiej do centrum miasteczka. Gaz czuć z kilkudziesięciu metrów.

Sobotnie burze w naszym regionie spowodowały lokalne podtopienia i zniszczenia mienia. Pod Górą Czcibora w wyniku ulewy podtopione zostało obozowisko wojów, którzy przyjechali na Dni Cedyni. Wojowie musieli przenieść się w inne miejsce. Porywisty wiatr, który zerwał się podczas burzy przewrócił olbrzymie drzewo rosnące przy drodze w Lubiechowie Dolnym. Zwalony pień zniszczył część ogrodzenia pobliskiej posesji, a konary - ogródek.

Jedna wygrana w Saint-Etienne, a druga pod Górą Czcibora w okolicy Osinowa Dolnego. Podopieczni Adama Nawałki napisali nową kartę historii. Wojowie pod Cedynią odtworzyli historię sprzed 1044 lat. Inscenizacje rządzą się jednak swoimi prawami i grupa Mieszka I i Czibora mogła przegrać…. Co łączy te wydarzenia spod Cedyni i z Francji z Euro 2016, a w zasadzie co dzieli? Otóż oba wydarzenia odbyły się o tej samej porze - o godz. 15 w sobotnie popołudnie, 25 czerwca 2016 r.

Fot.: Chrzest Ziemi Cedyńskiej związany był zapewne z przyjęciem chrześcijaństwa przez Mieszka I.

-Nie mamy zgłoszenia w sprawie pomnika, tylko postumentu. Zgłoszono zamiar postawienia postumentu i został on przyjęty bez sprzeciwu – mówi nam Marta Szamburska, naczelnik wydziału architektury i budownictwa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie.  Dzięki temu, mimo wcześniejszych zaniechań, uda się zorganizować odsłonięcie pomnika na najdalej na zachód wysuniętym punkcie Polski.

Tym razem nie na wolnym powietrzu, ale w sali gimnastycznej zorganizowano apel z okazji zakończenia roku szkolnego. Najlepsi uczniowie 24.06.2016 r. otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzice - listy gratulacyjne. Szóstoklasiści razem ze świadectwami dostali zaświadczenia o wynikach sprawdzianu pisanego na koniec podstawówki. Natomiast od  władz Cedyni oraz klasowej rady rodziców absolwentom wręczono pamiątkowe upominki – maskotki, breloczki ze specjalnie wygrawerowaną sentencją i długopisy. Burmistrz Gabriela Kotowicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej podziękowali za wieloletnią pracę odchodzącej na emeryturę Elżbiecie Wolskiej, nauczycielce przyrody. Apel zakończył się zatańczeniem poloneza przez część uczniów klas szóstych.