Gościmy

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Trwa przebudowa strony, za wszelkie niedogodości dotyczące funkcjonowania strony przepraszamy

Prowadzili agencje towarzyskie w Osinowie i Cedyni. Usłyszeli zarzuty za handel ludźmi.

Funkcjonariusze policji zatrzymali małżeństwo, które prowadziło agencje towarzyskie na terenie Osinowa, Cedyni oraz Kostrzyna nad Odrą. Para ta usłyszała kilka zarzutów związanych z czerpaniem korzyści majątkowych z tego procederu oraz ułatwianiem prostytucji. Niektóre zarzuty związane są z handlem  ludźmi. Dodatkowo mężczyzna usłyszał także zarzuty stosowania gróźb karalnych oraz niszczenia paszportu w celu utrudnienia wyjazdu.

Ostrzeżenie przed burzami i kolejną ulewą

Burze z opadami deszczu oraz gradu i porywisty wiatr – o możliwości wystąpienia takich niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Gdzie się podziały nasze pieniądze?

List do redakcji

Patrząc na naszą gminę, a zwłaszcza na miasteczko Cedynia i biorąc pod uwagę, że aż od 16 lat Adam Zarzycki piastuje stanowisko burmistrza, głośno zdaję pytanie: GDZIE SIĘ PODZIAŁY NASZE PIENIĄDZE? Dlaczego o to pytam? Otóż Zarzycki chwali się rankingami, z których jednak tak niewiele dla mnie wynika. No bo kiedy słyszę, że gmina Cedynia jest dość bogata (w przeliczeniu na 1 mieszkańca 3.598,22 zł za rok 2013), wówczas zastanawiam się jakim gospodarzem gminy trzeba być, żeby po 16 latach rządów - w centrum miasta straszyły turystów i mieszkańców:

- zrujnowane kamieniczki,

- balkony, które w każdej chwili mogą przechodniom spaść na głowę,

- wysypisko śmieci w środku miasta otoczone murem, żeby nikt nie zobaczył,

- oblatująca zabytkowa mozaika na budynku Urzędu Miejskiego,

- chaszcze, chwasty i zarośla,

Zmiana rozkładu jazdy busów na trasie Moryń - Cedynia - Chojna

Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy,  w związku z trwającymi pracami na drodze wojewódzkiej nr 125 na odcinku Radostów - Golice, w okresie od 1.08.2014r. do 15.08.2014r. ze względu na korzystanie z objazdu, nastąpi zmiana rozkładu jazdy na usługi pasażerskie organizowane przez powiat gryfiński na linii komunikacyjnej Moryń - Cedynia - Chojna.

Zwiastun, czyli Małgorzata w czerwonym

Sesja Rady Miejskiej w Cedyni.

Dziś pytamy w jakim celu i w czyim interesie występowała ta pani w sukience z dużym dekoltem i odkrytymi ramionami na poważnym posiedzeniu Rady Miasta???

Audi w rowie

Do wypadku doszło ok. godz. 7.30 w niedzielę, 27 lipca. Audi A8 wypadło na zakręcie drogi z Osinowa Dolnego do Starego Kostrzynka (gm. Cedynia). - Jechałem tą trasą i widząc wypadek, zatrzymałem się. Byłem na miejscu zdarzenia 5 minut przed policją i razem szukaliśmy kierowcy. Jednak nikt z jadących tym autem się nie odzywał – informuje nas świadek wydarzenia.

Nasi w biegu dookoła Morynia i jeziora Morzycko

 Krzysztof Krysiak z Cedyni oraz Andrzej Zieliński z Czachowa  - tych dwóch panów z naszej gminy wzięło udział w XV Biegu Dookoła Morynia i Jeziora Morzycko, który odbył się sobotę, 26 lipca. Na metę dotarło aż 230 zawodników. Krzysztof Krysiak (m 20) miał bardzo dobry czas i przybiegł 50. Andrzej    Zieliński (m 50), reprezentujący moryński klub karate kyokushin (gdzie trenuje), przybiegł na metę jako 190.

Zagadka

Kto z takim poświęceniem w naszej gminie robił zdjęcia? 

Fot.: COKiS

Podpowiedź zamieszczamy poniżej. 

Człowiek i jego prawdziwe oblicze - czyli kto cierpi na jogofobię?

W sobotę, 26 lipca około godziny 18 jechałam obok sikających posągów przy Cedyńskim Ośrodku Kultury i Sportu. Spotkało mnie bardzo dziwne zdarzenie. Mijałam stojącego i czekającego na swoją nową dziewczynę (która nadjeżdżała z naprzeciwka) A.M. Ten dostrzegł mnie i zwracając się do mnie głośno zawołał – radośnie się uśmiechając - „Słyszałaś o jogofobii?!”. Zatrzymałam się , a on ze swoją dziewczyną (nie obchodziło mnie czy ta pani jest wyższa od niego, czy też nie) w pośpiechu podszedł do mojego samochodu i opowiedział bardzo dziwną historię.

Zmiana organizacji ruchu na ul. Konopnickiej

W Cedyni inaczej jeździ sie teraz na odcinkach ul. Świerczewskiego i Pułaskiego. Między tymi dwiema ulicami jest krótka ulica Konopnickiej. Teraz jest to nadal droga jednokierunkowa, ale zmienił się kierunek ruchu. Nie wolno już zjeżdżać w dół z ul. Świerczewskiego. Kierunek jazdy jest odwrotny – od sklepu rybnego możemy wjechać „do góry” w jednokierunkową ul. Konopnicką do centrum miasteczka. Z propozycją zmian w celu poprawienia stanu bezpieczeństwa wystąpili do Starostwa Powiatowego w Gryfinie sami mieszkańcy. 

Gala z okazji Święta Policji

Między innymi Ernest Groszewski z posterunku policji w Cedyni został mianowany aspirantem policji. Dzisiaj (22 lipca 2014 r.) miała miejsce w Gryfinie oficjalna gala z okazji Święta Policji. Przybył na nią m.in. inspektor Piotr Ostrowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie. Wraz z Andrzej Stechnijem, powiatowym komendantem policji w Gryfinie wręczali awanse i nagrody funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym.

Postawili tablice w Cedyńskim Parku Krajobrazowym

Jadąc z Cedyni do Chojny od kilkunastu dni obserwujemy miedzy Łaziszczami a Mętnem pokaźnych rozmiarów tablicę. Informuje ona o Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Dziś (21 lipca 2014 r.) w Glinnej poinformowano, że zakończył się projekt dotyczący pierwszego etapu oznakowania parków krajobrazowych naszego województwa. 

Mecze ciekawe, ale organizacja imprezy już nie

Czwarta edycja turnieju piłki nożnej kół gospodyń wiejskich odbyła się dzisiaj, 20 lipca w Cedyni. Zgłosiły się drużyny z Lisiego Pola, Swobnicy i Cedyni. Pomimo upalnej pogody panie z wielkim poświęceniem grały o zwycięstwo. Sędzią turnieju był Paweł Pasek. W przerwach występowały trzy czirliderki na czele z Martynką Jasnos z Lubiechowa Dolnego. Organizator zapewnił obsługę medyczną podczas turnieju.

Burmistrz Zarzycki toleruje bezprawie?

Pytania o przygraniczne targowiska oraz bezumowne użytkowanie pól a potem korzystanie z dotacji rolnych, a także przymykanie oka na łamanie zakazu prowadzenia prac budowlanych wyraźnie zdenerwowały burmistrza Adama Zarzyckiego. Dzisiejsza (18 lipca 2014 r.) sesja Rady Miejskiej w Cedyni była inna niż zazwyczaj. Przeważnie rada jest „niema”, a nieliczna publiczność prawie nie zabiera głosu. Tym razem w sprawach różnych pod koniec obrad było wyjątkowo burzliwe.

Światowa premiera w Cedyni

Kto by się spodziewał, że w Cedyni dojdzie do światowej premiery i to jeszcze utworu z dziedziny muzyki klasycznej?! Stało się! Orkiestrą dyrygował Marek Siwka, pochodzący z Morynia. Natomiast partie solowe na altówce wykonywał dr hab. Marcin Murawski, którego mama pochodzi z Chojny. Podczas koncertu w czwartek Orkiestra Kameralna Concertino zagrała m.in. oryginalne wersje znanej melodii „Ty pójdziesz górą”, które zostały skomponowane przez amerykańskiego kompozytora Michaela Kimbera specjalnie dla dr. hab. Marcina Murawskiego.

Kontrola miejsca kąpielowego w Cedyni

Niestety na prawdziwe kąpielisko możemy pojechać do Morynia. Tam nawet jest błękitna flaga. W Cedyni obiekt przy ul. Kościuszki ma miano miejsca do kąpieli. Ogradza je zardzewiały, metalowy płot w nędznym stanie. Lepiej na szczęście jest z wodą.

Koncert w cedyńskim kościele

Fot.: Michał Niedzielski 

Orkiestra Kameralna Concertino ze Szczecina pod dyrekcją Marka Siwki zagra w czwartek, 17 lipca o godz. 19 w kościele pw. Narodzenia NMP w Cedyni. Będzie też można kupić płyty.

Dyrygent Marek Siwka pochodzi z Morynia. Orkiestra Kameralna Concertino z solistą Marcinem Murawskim od 20 do 24 lipca będzie nagrywała w moryńskim kościele swoją kolejną płytę z najnowszymi utworami amerykańskiego kompozytora Michaela Kimbera.

 

Zapraszamy do wysłuchania jednego z utworów w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Concertino:

http://www.youtube.com/watch?v=KZDsHE_xB1E

Kto ma ile długu

 rys.: www.kadross.pl

Prześledziliśmy, ile kredytów i pożyczek oraz na jakie sumy wykazali do spłaty na dzień 31.12.2013 r. w swoich oświadczeniach majątkowych złożonych do końca kwietnia 2014 r. gminni radni i osoby zarządzające w jednostkach gm. Cedynia.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał remont „pekińczyka”

O fatalnym stanie balkonu na budynku mieszkalnym w centrum Cedyni pisaliśmy na naszym portalu wielokrotnie. Alarmowaliśmy, że ów balkon zagraża zdrowiu i życiu przechodniów. Jednak ze strony burmistrza Zarzyckiego nie doczekaliśmy się wówczas odpowiednich reakcji. Musiał zatem interweniować Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Przeprowadził kontrolę i stwierdził nieodpowiedni stan techniczny budynku wielorodzinnego przy placu Wolności 5 oraz wydał decyzję nakazującą m.in. gminie Cedynia usunąć nieprawidłowości do końca października 2014 r. i doprowadzić budynek do odpowiedniego stanu technicznego i estetycznego wyglądu poprzez:

Poszukiwali topielca w Odrze koło Siekierek

Kolejna tragedia nad wodą. Przebywający od wczoraj nad Odrą w okolicy miejscowości Siekierki dwaj obywatele Niemiec łowili i ryby i najprawdopodobniej spożywali alkohol. W niedzielę, około godz.11.00 jeden z nich poszedł się kąpać. Po wejściu do wody po kilku minutach zniknął pod taflą wody.