Gościmy

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Andrzej Duda prezydentem elektem Rzeczypospolitej Polskiej

Fot. Andrzej Duda jako kandydat na prezydenta zawitał też do Gryfina.

Zmiana w Pałacu Prezydenckim. Według sondażowych wyników wyborczych prezydentem elektem został Andrzej Duda. Oddało na niego głos ok. 52%. wyborców, na Bronisława Komorowskiego 48%. Frekwencja w Polsce wyniosła 55,5%. W gminie Cedynia wyraźną przewagę miał Bronisław Komorowski, a frekwencja była u nas wyższa niż ostatnio i wyniosła 38,9% (jednak była dużo niższa niż średnia w kraju).

Aktualizacja z 25.05.2015 r.:

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów.

Wybory przewagą 3,1 proc. wygrał Andrzej Duda, zdobywając 51,55 proc. głosów. 

Bronisław Komorowski zdobył 48,45 proc. głosów. 

Frekwencja w kraju wyniosła 55,34 proc.

Uroczyste wręczenie Andrzejowi Dudzie zaświadczenia o wyborze na prezydenta wręczone zostanie 29 maja. Zaprzysiężenie zaplanowano na 6 sierpnia.

Zderzenie samochodu z maszyną rolniczą

Kierowca samochodu osobowego jadący z kierunku Chojny, tuż przed Cedynią, na wysokości dawnego wysypiska, zderzył się z wjeżdżającą na pole maszyną rolniczą. Zderzenie obu pojazdów miało wielką siłę. Przód mercedesa został zmiażdżony.

Tym razem chyba wstydu nie będzie

Zawiedli mieszkańcy gminy Cedynia dwa tygodnie temu. Cała Polska dowiedziała się bowiem, że w Cedyni jest najniższa w kraju frekwencja w I turze wyborów prezydenckich. Poza tym okazało się, że Cedynia - znana ze względu na bitwę 972 roku – wcale nie jest miejscowością łatwą do właściwego zlokalizowania na mapie. Państwowa Komisja Wyborcza dwa tygodnie temu poinformowała, że najniższa frekwencja jest w Cedyni, znajdującej się w „powiecie zachodniopomorskim, w województwie lubuskim”. Wiele stacji powtarzało to przez niemal cały dzień. Tym razem chyba wstydu nie będzie.

Będą autobusy w gm. Cedynia na II turę wyborów prezydenckich

Po I turze wyborów prezydenckich, kiedy o naszej gminie zrobiło się głośno z powodu najniższej w Polsce frekwencji, do Cedyni przyjechała nawet telewizja. Dziennikarze pytali mieszkańców co mogło być przyczyną tak małego zainteresowania prezydenckimi wyborami. Jako jeden z możliwych powodów wymieniano brak autobusów i możliwości dojazdu z wiosek do Cedyni, gdzie znajdują się lokale wyborcze. Tę sytuację postanowiono zmienić i 24 maja podczas głosowania w II turze wyborów prezydenckich, będą kursowały autobusy. Poniżej publikujemy rozkład jazdy.

W Cedyni o rewitalizacji mostu Siekierki - Neurüdnitz

W Cedyni 21 maja 2015 r. odbędą się polsko-niemieckie warsztaty dotyczące kontynuacji pracy nad wspólnymi projektami planowanymi do zrealizowania w perspektywie finansowej 2014 – 2020, a na 22 maja zaplanowano konferencję z udziałem przedstawicieli władz regionalnych, zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie granicy. Głównym tematem spotkania będzie rewitalizacja mostu Siekierki-Neurüdnitz, również planowana do wykonania ze środków zewnętrznych w okresie trwania nowej perspektywy finansowej UE. Konferencja ma na celu przybliżenie historii mostu, uwarunkowań przyrodniczych i możliwości zagospodarowania, rewitalizacji tego obiektu dla celów turystyczno-edukacyjnych.

Awanse i odznaczenia dla strażaków

Z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka w dniu 16 maja 2015 r. w przepięknej scenerii Góry Czcibora, na szczycie której znajduje się monumentalny pomnik upamiętniający bitwę pod Cedynią z 972 r., zgromadzili się strażacy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu gryfińskiego, delegacja niemiecka z powiatu Uckermark i Barnim oraz zaproszeni goście. Po uroczystym przemówieniu komendanta powiatowego PSP w Gryfinie bryg. Jacka Rudzińskiego wręczone zostały odznaczenia, awanse i wyróżnienia.

Nie bądź żyła - oddaj krew. Ochotnicy z Cedyni w akcji

Akcja krwiodawcza była prowadzona dzisiaj (17.05.2015) podczas pikniku rodzinnego w Przyjezierzu (gm. Moryń). Zebrano 17,550 litrów krwi. Nie bądź żyła - oddaj krew - to akcja wymyślona przez druha Huberta Krysiaka. Chodzi o pozytywną rywalizację straży pożarnych w powiecie gryfińskim. W rywalizacji tej wzięli udział także druhowie z Cedyni.

Minister i senator na Dniu Strażaka pod Górą Czcibora

W powiatowych obchodach Dnia Strażaka, zorganizowanych w Cedyni i pod Górą Czcibora 16.05.2015 r., uczestniczyli m.in. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, senator Sławomir Preiss, radna sejmiku województwa zachodniopomorskiego Ewa Dudar, starosta powiatu gryfińskiego Wojciech Konarski, burmistrzowie, wójtowie i radni z okolicznych gmin, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Jacek Rudziński, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gryfinie Bronisław Tessar oraz przedstawiciele polskich oraz niemieckich jednostek straży pożarnej.