Nadszedł wielki dzień dla alei kasztanowej w Cedyni. Po ponad 150 latach istnienia szlaku spacerowego wśród drzew z dłoniastodzielnymi liśćmi zapoczątkowana zostanie akcja odtworzenia alei. Do kasztanowca zwyczajnego dodane zostaną egzemplarze kasztanowca czerwonego.
Przez dziesiątki lat zginęło wiele kasztanowców, które wzmacniały kanał Ulgi zwany też Mglicą. Ostatnio szkód narobił orkan Ksawery. Przez ostanie kilkadziesiąt lat szkody wyrządzał szrotówek kasztanowcowiaczek. Są drzewa, które są odporne na szrotówka - to kasztanowce czerwone. Udało się na razie kupić 10 drzewek.
Drzewka udało się kupić dzięki projektowi Karoliny Tulskiej. To ona zgłosiła pomysł w ramach projektu „MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA – MAŁE INICJATYWY LOKALNE edycja 2” w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. W imieniu grup nieformalnych złożono wniosek „Rewitalizacja Alei Kasztanowej”. Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej jest opiekunem akcji. Przez konto stowarzyszenia przechodzi 5 tys. zł. To ma być zaczątek akcji odtwarzania alei kasztanowej.
W piątek, 27 października 2017 r. o godz. 10.00 przy ul. Pułaskiego mieszkańcy gminy Cedynia rozpoczynają akcję ratowania alei.
Harmonogram piątkowej realizacji projektu polega na:
-robieniu plakatów tematycznych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Cedyni – „Sadzenie drzew na alei kasztanowej”,
- sadzeniu kasztanowców, wbijanie tabliczek, zabezpieczenie drzew, grabienie liści,
- wystawie w Muzeum w Cedyni plakatów wykonanych przez dzieci: 10 listopada 2017 r.
Komentarze
Apeksim kontra mafia z [...]?
Opozycja czujna wyborcy już się nie na biorą na Apexim mafia
myślę, że tylko do wyborów 2018 a kolejna akcja rok przed następnymi wyborami i tak minie 12 lat
No tak jeszcze ze 12 lat potrwa
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.