Gościmy

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Świeże powietrze i piękne krajobrazy, a także tajemniczy „krzywy las”, winnica Turnau czy zamek joannitów w Swobnicy. Te niektóre z atrakcji jakie czekają rowerowych turystów na Pomorzu Zachodnim na szlaku Blue Velo. W najbliższą sobotę 25 sierpnia 2018 r. czeka nas pierwszy oficjalny przejazd tą trasą na odcinku Gryfino – Chwarstnica. Na otwartą dla wszystkich rowerową wyprawę zaprasza marszałek województwa Olgierd Geblewicz, a 50 największych fanów rowerowych wycieczek ma szansę załapać się na specjalny pociąg, który tego dnia zawiezie ich ze Szczecina do Gryfina.

Na profilu „Rowerem przez Pomorze Zachodnie” na portalu społecznościowym Facebook 20 sierpnia 2018 r. ruszył konkurs, w którym można wygrać miejsca w specjalnym rowerowym pociągu. Specjalnym, bo już w sobotę 25 sierpnia o godzinie 9.46 miłośnicy turystyki rowerowej wyruszą ze Szczecina Głównego do Gryfina. Właśnie tam na godzinę 10.30 zaplanowano pierwszy oficjalny przejazd po nowo wybudowanej trasie rowerowej do Chwarstnicy. Na miejscu ma nawet nie zabraknąć małego poczęstunku. Jak załapać się na ten specjalny pociąg? Trzeba odpowiedzieć na typowo rowerowe pytanie, związane oczywiście z Pomorzem Zachodnim.

- Po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia ambitnego projektu Zachodniopomorskich Szlaków Rowerowych doczekaliśmy się pierwszych efektów i otwieramy trasę, która otworzy dla rowerowych turystów południe naszego regionu. Głęboko wierzę, że inne regiony dotrzymają narzuconego przez nas tempa i trasa Blue Velo poprowadzi w przyszłości od Świnoujścia, aż do granicy z Czechami – wyjaśnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ramach wartego blisko 7 mln zł projektu powstało 11 km nowych tras rowerowych, a te już istniejące, m.in. wykonane przez gminę Banie zostały oznakowane i stworzyły łącznie blisko 45 km odcinek trasy z Gryfina do Trzcińska-Zdroju. Warto przypomnieć, że już dziś ze Szczecina można dojechać do Gryfina do mostu w Mescherin.

Cały szlak Blue Velo na Pomorzu Zachodnim od Świnoujścia przez Szczecin do Kostrzyna nad Odrą liczy łącznie 275 km. Planuje się, że w regionie na 38% długości tej trasy powstaną nowe drogi rowerowe, pozostałe odcinki poprowadzą po istniejących drogach rowerowych, drogach leśnych i mało uczęszczanych drogach lokalnych.

Na oznakowanie czeka m.in. odcinek od Trzcińska-Zdroju do Dargomyśla. Z kolei 2,5 km asfaltowy odcinek z Dargomyśla do Chwarszczan będzie gotowy już za kilka tygodni. Pod koniec tego roku powinny się również zakończyć prace budowlanych na trasach wzdłuż Zalewu Szczecińskiego: Dąbie – Lubczyna, Lubczyna – Modrzewie oraz Czarnocin-Skoszewo. Dzięki współpracy regionów Polski Zachodniej, w przyszłości wzdłuż Odry będzie można pojechać aż do granicy polsko-czeskiej. Trasa ma bowiem docelowo liczyć nawet 1 tys. kilometrów.

Tylko do końca tego roku oddanych zostanie jeszcze kilka odcinków zachodniopomorskich tras rowerowych. Ich łączna długość wyniesie ponad 1100 km, a przewiduje się, że wybudowane zostanie ok. 340 km dróg rowerowych. Inwestycje są finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ oraz z Programu Interreg, a także wsparte środkami z budżetu województwa oraz poszczególnych gmin i powiatów.

Pierwszy oficjalny przejazd po Blue Velo

25 sierpnia 2018 r.

- Szczecin Główny, godzina 9.30 odjazd pociągu do Gryfina z osobami,

które wygrały darmowy bilet koleją na facebookowym profilu Pomorze Zachodnie

- Gryfino, Dworzec Kolejowy, godzina 10, rozpoczęcie rowerowej wycieczki do Chwarstnicy

- Chwarstnica, ok. godziny 10.30, oficjalne otwarcie trasy i poczęstunek

 Serdecznie zapraszamy.

Komentarze   

#1 to co 2018-08-25 13:58
Droga na uboczu Cedyni i Osinowa.
Cytować

Dodaj komentarz

Redakcja portalu cedyniabezcenzury.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, komentarze uznawane za obraźliwe bądź niezgodne z prawem zostaną przekazane wraz z adresem IP piszącego komentarz odpowiednim organom ścigania.


Kod antyspamowy
Odśwież