Gościmy

Odwiedza nas 176 gości oraz 0 użytkowników.

8 września 2018 r. na lotnisku w Chojnie odbyły się ćwiczenia strażaków ochotników z Polski, Niemiec – Schwedt, Czech – Susićie i pierwszy raz uczestniczyli w nich też strażacy z Ukrainy z Młynowa - obwodu Rówieńskiego. Na Ukrainie nie funkcjonuje system ratowniczy składający się ze straży pożarnych w gminach, jest to dopiero budowane od podstaw i ważną rolę odgrywają szkolenia - w dużym stopniu wspierane polskich strażaków, w tym ochotników.

Głównym organizatorem ćwiczeń była OSP Chojna i jednostki OSP z gminChojna: OSP z Nawodnej, Brwic, Krajnika Dolnego, Lisiego Pola, MętnaStrzelczynaUczestnikami były też jednostki OSP z Trzcińska-Zdroju, Cedyni, Czachowa.

 
 

Ćwiczenia zawierały elementy ratownictwa technicznego, pożaru budynków, ewakuacji poszkodowanych, co ważne drużyny ratownicze strażaków realizujące zadania były łączone np. gaszenie pożaru budynku realizowali strażacy z Polski i Czech.

- Ciekawym doświadczeniem była obserwacja ewakuacji poszkodowanego w wypadku pasażera z auta i zabezpieczenie jego czynności życiowych. Akcją kierowała pani ratownik medyczna z polskiej OSP, zadanie wykonywali strażacy z Czech i Niemiec, a asystowali Ukraińcy. Co ważne, bariera językowa w tym przypadku nie stanowiła problemu i strażacy bardzo dobrze współpracowali i wykonali to zadania. Sam pomysł takich międzynarodowych ćwiczeń i wymiana doświadczeń powinien być kontynuowany i wspierany przez samorządy lokalne.

Mariusz Sikora z Wydziału Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego

Komentarze   

#1 druh 2018-09-16 17:35
Nasi są najlepsi!
Cytować

Dodaj komentarz

Redakcja portalu cedyniabezcenzury.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, komentarze uznawane za obraźliwe bądź niezgodne z prawem zostaną przekazane wraz z adresem IP piszącego komentarz odpowiednim organom ścigania.


Kod antyspamowy
Odśwież